1 Dakikada - 0 Ekipmanla Mükemmel Kahve Demlenir mi?

Terazi, öğütücü, demleme aparatları... Bunların hiçbiri olmadan sadece sıcak su ile harika taze kavrulmuş kahve demlemek ister miydin? Bu adımları uygulayın ve kendiniz görün!

“En büyük problemlerimizden biri; seçtiğimiz yüksek puanlı kahveleri özenle kavurduktan sonra kahvemizin yanlış demlenmesi ya da en iyi ihtimalle paket bitene kadar defalarca deneme yapılması… Bu herkesin kaybettiği bir senaryo ve artık bunun bir çaresi var!”

Ömer Aydın, Yetkili SCA Eğitmeni
CoffeeNutz Kurucusu

TİCARİ KAHVECİNİN BİLMENİ İSTEMEDİĞİ - KAHVEYLE İLGİLİ AZ BİLİNEN 5 ŞEY :

  • Arabica Kahve, kavrulduktan sonra doğru paketleme ile bile kullanılsa ancak 1.5 Ay tazeliğini üst noktada korur.
  • Eğer vakumlama tekniği uygulanırsa veya kahve siyahlaşana kadar kavrulursa bu süre uzayabilir ama paket açıldığı gibi tamamı kullanılmazsa geriye kalan miktar hemen bayatlar.
  • Koyu kavrulan kahvede sağlığa zararlı karbonmonoksit gazı açığa çıkar ve kahve acı, hatta kömür tadı verir. Acı kahve isterken bunu iyi düşünün!
  • Yanık kahve kavurmak dünyanın en kolay işlerindendir.… Evinizde yemek yaptığınızı düşünün: En dikkat ettiğiniz şey yemeğin altını yakmamak değil mi? İşte bu kahvecilikte zor ve özen isteyen bir alandır.
  • Koyu kavrulan kahvelerin kalitesi veya tazeliği de analiz edilemeyecektir.
SAYFA SONUNA GİT

“BÜYÜK BEKLENTİLERLE ALDIĞIM O ÖZEL KAHVENİN HAYAL KIRIKLIĞI YARATMASI BERBAT BİR ŞEY...”

Böyle veya aşağıdakilerden biri gibi hissediyorsanız, lütfen okumaya devam edin:

  • Marketten aldığınız kahve büyük ihtimalle o rafa aylar öncesinden girdi ama bir şans daha vermek istiyorsunuz, sonuçta bu dev markalar ne kadar yanlış yapabilir ki? 
  • Eve geldiniz yine kahvenizde canlılık yok ve biliyor musunuz biz sebebini biliyoruz. Sonraki bölümde anlattığımız YÜZEN KAHVE'yi denediğinizde farkı kendiniz göreceksiniz.
  • Sadece iyi kahve içmek istiyorsunuz ama o kadar karmaşık hale getiriyorlar ki…
  • Bir süredir görüşemediğiniz arkadaşınız geldi ve kahve ile ilgili yaşadıklarınızı anlatmak keyifli ama şu anda sadece tutarlı bir biçimde, her seferinde aynı kaliteyi verecek iyi kahveyi; olabilecek en az çaba ile demleyip, sohbete girmeye ihtiyacınız var. 
  • Taze öğütülmüş kahve aldınız veya kendiniz öğüttünüz ama şundan emin olmanız gerekli; doğru ekipmana ulaşmalısınız ve bunu doğru bilgi ile uygulamalısınız. Bu süre içerisinde yolculuğunuzu severek ilerlemenizi tavsiye ederiz, çünkü uzun bir yolunuz var.
  • Sabah kalktınız ve hesaplamalar yapmadan sadece hızlıca iyi bir kahve içmek istiyorsunuz. İnanın; uzman olanlarımız bile bazen hesaplamalarla uğraşmak istemiyor ve işte biz de tam olarak buna çözüm bulduk --> 

Yüzen Kahve

SUYU DÖK

(ADIM 1)

KAHVEYİ SU İLE BULUŞTUR, HAREKET ETTİRME!
Taze kavrulmuş / öğütülmüş Yüzen Kahve® paketini açıp bardağınıza koyun,
250ml bardağınıza sıcak suyu ekleyin ve 1 dakika sonra kahveniz hazır!
Demlenme esnasında kahvenizi karıştırmayın ve bardağı hareket ettirmeyin.

Peki bu yüzeyde kalan tanecikler ne olacak, o da kolay…

* Dünya uzmanlarının, onlarca yıldır kahve kalitesini analiz etmek için kullandığı “cupping” yöntemi ile kahvenin beklenen koku, lezzet, canlılık, gövde (kıvam hissi) gibi özelliklerine bakılmaktadır ve cupping yani tadım yöntemi “Yüzen Kahve”nin özünü oluşturmaktadır. Bu, aslında kahve konusunda size yeterince anlatılmamış ama en önemli konudur. Ne var ki; bu yönteme geçmeniz ile artık satın aldığınız kahvenin gerçek performansını görebileceksiniz ve bu; sadece yüksek özen gösteren kahve kavurucularının geçebileceği bir sınav olacak! Tek yapmanız gereken bu tarifi uygulamak.

YÜZEYİ KARIŞTIR

(ADIM 2)

YÜZEYİ KARIŞTIR, PARÇALAR DİBE ÇÖKSÜN!
Kahveniz 1 dakika sonra hazır ama olur da saniye saymayı unutursanız dert etmeyin, demlenme çoktan bittiği için siz ne zaman hazırsanız o zaman: Bardağın ÜST KISMINI bir karıştırıcı ile bir kaç defa karıştırın.
Geri kalan taneciklerin dibe çöktüğünü göreceksiniz... Afiyet olsun!
Evet gerçekten afiyet olsun çünkü bu kadar…

Ömer Aydın Hakkında...

- Dünyada en çok kabul gören kahve otoritesi SCA (Specialty Coffee Association) tarafından 2013 yılında Türkiye’ye verilen ilk kahve kavurma sertifikasının sahibidir.
- Ömer Aydın, SCA’nın dünya çapındaki sertifikasyon sistemine akredite olan, Türkiye’deki sertifika verme yetkisine sahip bir kaç kişiden biridir ve 300’den fazla SCA sertifikasyon eğitimi vermiştir.
- Cold Drip ve Nitro Brew markaları ile Türkiye’deki ilk soğuk demlenmiş kahve online şişeli ürün uygulamalarını başlatmıştır.
- 2013 yılından beri Türkiye’de kahveciliğin daha yaratıcı çözümler ile ilerlemesi için çalışmaktadır.
- Kurucusu olduğu CoffeeNutz markası yönetiminde, dünyanın en seçkin tarlalarından kahveler özenle seçilip kavurulmaktadır.
- Tchibo, Nescafe, USLA gibi firmalara danışmanlık ve eğitimler vermektedir.

 YÜZEN KAHVE ÖZEL TEKLİFİ

Yüzen Kahve® bir Ömer Aydın markasıdır.

KARGO BEDELSİZ

Yurtiçi Kargo ile kahvenizi tüm Türkiye'ye 2 gün içinde ulaştırıyoruz 

SSL WEB SERTİFİKASI

2013'ten beri 128 bit SSL sertifikalı güvenli alışveriş sistemi garantisi

COFFEENUTZ KALİTESİ

Dünyanın en önde gelen kahve tarlalarından %100 Arabica taze kavrulmuş CoffeeNutz® kahvesi

%100 ÜCRET İADESİ

Olur da ürünümüzü beğenmezseniz ücretin tamamını iade ediyoruz

DAHA FAZLASINI ÖĞRENMEK İSTER MİSİN? O DA KOLAY...

DAHA TEMİZ İÇİMLİ, DAHA SERT VEYA KAHVESİNDEN ALMAK İSTEDİĞİ BAZI ÖZEL NOTALARI ÖNE ÇIKARMAK İSTEYEN YANİ KUTSAL BARDAK PEŞİNDE KOŞANLARDANSAN YA DA;

YENİ BİR HAYAT KURUP SEVDİĞİ KAHVE İŞİNİ YAPMAYA GÖNÜL VERDİYSEN; DOĞRU YERDESİN.

AMA BU TAHMİN EDECEĞİN ÜZERE DAHA FAZLA; ZAMAN, EMEK, BÜTÇE VE SABIR GEREKTİRECEK.

HAZIR MISIN?

BİZİ ARAYIP İSTER EVİNE ALACAĞIN FRENCH PRESS İLE İLGİLİ, İSTER DÜKKANINA DÜŞÜNDÜĞÜN ESPRESSO ÖĞÜTÜCÜSÜNÜN DİŞLİLERİYLE İLGİLİ ÜCRETSİZ BİLGİ ALABİLİRSİN. BUNU HEM TANIŞMAMIZ İÇİN BİR FIRSAT OLARAK GÖRÜYOR, HEM DE İLERLEMESİ GEREKEN NİTELİKLİ KAHVECİLİK İÇİN BU ADIMLARIN GEREKLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ, DOLAYISIYLA EMİN OL KAHVEDEN ÇATLAĞIZ AMA BU YAPTIĞIMIZ ÇILGINLIK DEĞİL, BİZİM DE KAZANACAĞIMIZ BİR MODEL.

 

CoffeeNutz Gıda Ltd.
Barbaros Mh. 333 Sk. No: 11 Konak, İzmir
0232 234 2912