Section
Drop element here!

Dünya Çapında Geçerliliği Olan Sertifikalara Talep Niye Arttı?

Özellikle batı ülkelerinde iş bulmayı kolaylaştıran kahve sertifika programlarına ilgi 2020'ye göre 5 kat artış gösterdi. Programların yurtdışına göre uygun fiyatlandırılmasının önemli bir etken olduğu düşünülüyor.

“Tüm dünyada geçerliliği olan WSET ve SCA gibi akredite programları olan kuruluşlar artık daha fazla ilgi görmeye başladı. Örneğin Nitelikli Kahve Derneği (SCA) onlarca yıllık haklı bir üne sahip ve buradan edinilen bilgi yeni bir lisan öğrenmek kadar geçerli. İş kurmak veya kariyerinde yeni bir alanda çalışmak isteyenler için önemli bir avantaj sağlayan programlar hem ülkemizde, hem dünyada artık hiç olmadığı kadar ilgi görüyor.

Ömer Aydın, Yetkili SCA Eğitmeni
CoffeeNutz Kurucusu

BİR KAHVE SERTİFİKASI EDİNMEDEN ÖNCE MUTLAKA SORMANIZ GEREKEN 5 ŞEY

 • Sertifika programının hangi kuruluşa ait olduğu ve bu kabul görmenin ardındakileri sorgulamalısınız:
  Üniversiteler ve diğer araştırma merkezleri ile ortak akademik çalışmalar var mı? Bunların yayınlandığı uluslararası dergi aboneliği, makale vb. ulaşılabilir kaynakları var mı?
 • Bahsedilen program kahveyi meslek olarak görenler tarafından takip ediliyor mu? Yarışmalar açıldığı zaman katılım ve derece alanların kariyerlerinde değişim oluyor mu?
 • Söz konusu program hangi ülkeler nezdinde kabul görüyor veya hangi ülkelerde sertifikasyon ve yarışma etkinlikleri var?
 • Halka açık gazete ve diğer mecralarda kahve konusunda söz sahibi kişilerin başvuru kaynağı olan ve sürekli referans verilen ana kaynak nedir?
 • Üye ve eğitmenleri sizi yönlendirme ve ücretsiz bilgi paylaşma konusunda gönüllü mü? Kuruluş; bilginin paylaştıkça artacağını bilen, sektörün gelişmesini isteyen bir vizyona sahip mi?  
SAYFA SONUNA GİT

“KAHVE İŞİNİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM AMA HER KAFADAN BİR SES ÇIKIYOR VE DOĞRU BİLGİYE ULAŞAMAMAK VEYA KAYNAKLARA GÜVENEMEMEK USANDIRICI OLMAYA BAŞLADI”

Böyle veya aşağıdakilerden biri gibi hissediyorsanız, lütfen okumaya devam edin:

 • Barista olmak veya hızlıca işin detayına inmek istiyorsunuz ama kaybedecek vaktiniz yok ve sürekli; bildiğini iddia edenlerin egosuna maruz kalmaktasınız.
 • Kendi araştırmalarınız sonucunda ulaştıklarınız tutarlı değil ve her nasılsa duyduğunuz şeyler de tutarsızlıklar içeriyor.
 • Adım adım size yol gösterecek birilerine ihtiyacınız var ve kariyeriniz ile ilgili de karar veremediğiniz için bu ihtiyaç her gün artıyor.
 • Araştırmalarınız size o kadar vakit kaybettirdi ki kahve ile ilgili esas yapmak istedikleriniz / projelerinize odaklanamıyorsunuz. 
 • Kahveyi tüketici olarak sevdiğiniz gibi üretmek de ilginizi çekiyor ama bu yolda kaybolduğunuzu hissetmeye başladınız. 
 • Büyük ihtimalle bu başlangıç noktası kahveye aynı tutkuyu duyan hepimiz için aynıydı ve sıradaki adım da aynı olacak ama önce olası çözümlere bir bakalım --> 

Atölyeler ve SCA Eğitimleri 

ATÖLYELER

(SEÇENEK 1)

KISA SÜREDE YÜKSEK İÇERİĞE ULAŞMANIN YOLU!
Atölyeler yüksek bütçeye gerek olmadan yüksek fayda edinebileceğiniz küçük eğitimlerdir. Bir çok alanda profesyonel veya amatör olan herkesin ilgisini çekebilecek bir atölye bulmak mümkün. Tadım, kahve demleme, kahvenin fiziği, soğuk kahve demleme ve hatta kahve kavurma ile ilgili atölyeler bir ön hazırlık da gerektirmiyor.

SCA EĞİTİMLERİ

(SEÇENEK 2)

SEKTÖRÜN NORM BELİRLEYİCİSİNDEN MESLEK SAHİBİ OLMAK!
Bu eğitimler özellikle kahve üzerine bir mesleğe adım atmayı düşünen veya bu yolda ilerleyenlerin tercihidir. İlk seviyelerde olmasa da ileri seviyelerde tecrübenin de arandığı bu sertifika programları sonunda tüm dünyada geçerliliği olan uluslararası sertifikalara sahip olunabilir.

Ömer Aydın Hakkında...

- Dünyada en çok kabul gören kahve otoritesi SCA (Specialty Coffee Association) tarafından 2013 yılında Türkiye’ye verilen ilk kahve kavurma sertifikasının sahibidir.
- Ömer Aydın, SCA’nın dünya çapındaki sertifikasyon sistemine akredite olan, Türkiye’deki sertifika verme yetkisine sahip bir kaç kişiden biridir ve 300’den fazla SCA sertifikasyon eğitimi vermiştir.
- 2013 yılından beri Türkiye’de kahveciliğin daha yaratıcı çözümler ile ilerlemesi için çalışmaktadır.
- Kurucusu olduğu CoffeeNutz® yönetiminde, 2013'ten beri dünyanın en seçkin tarlalarından kahveler özenle seçilip kavurulmaktadır.
- Tchibo, Nescafe, USLA gibi firmalara danışmanlık ve eğitimler vermektedir.

ÖZETLE, KAHVESİNDEN ALMAK İSTEDİĞİ BAZI ÖZEL NOTALARI ÖNE ÇIKARMAK İSTEYEN YANİ KUTSAL BARDAK PEŞİNDE KOŞANLARDAN YA DA;

YENİ BİR HAYAT KURUP SEVDİĞİ KAHVE İŞİNİ, SEÇTİĞİ ŞEHİRDE / ÜLKEDE YAPMAYA GÖNÜL VERENLERDENSEN;

ÖNCELİKLE ZAMAN, EMEK, BÜTÇE VE SABIRA İHTİYACIN VAR.

BU YOLDA İŞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK BİR GÖRÜŞME YAPMAYA HAZIR MISIN?

BİZİ ARAYIP İSTER EVİNE ALACAĞIN FRENCH PRESS İLE İLGİLİ, İSTER DÜKKANINA DÜŞÜNDÜĞÜN ESPRESSO ÖĞÜTÜCÜSÜNÜN DİŞLİLERİYLE İLGİLİ ÜCRETSİZ BİLGİ ALABİLİRSİN. BUNU HEM TANIŞMAMIZ İÇİN BİR FIRSAT OLARAK GÖRÜYOR, HEM DE İLERLEMESİ GEREKEN NİTELİKLİ KAHVECİLİK İÇİN BU ADIMLARIN GEREKLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ, DOLAYISIYLA EMİN OL KAHVEDEN ÇATLAĞIZ AMA BU YAPTIĞIMIZ ÇILGINLIK DEĞİL, BİZİM DE KAZANACAĞIMIZ BİR MODEL.

CoffeeNutz Gıda Ltd.
Barbaros Mh. 333 Sk. No: 11 Konak, İzmir
0232 234 2912